Nie jest możliwe łączenie, w ramach tej samej operacji, instrumentu zaliczki oraz któregokolwiek z instrumentów wyprzedzającego finansowania.

Nie jest możliwe łączenie, w ramach tej samej operacji, instrumentów wyprzedzającego finansowania, z wyjątkiem przypadku łączenia instrumentów wyprzedzającego finansowania, w  postaci środków wypłacanych przez ARiMR oraz pożyczki udzielanej przez BGK.

 

Zaliczki

Beneficjentom interwencji I.13.1 może być wypłacona zaliczka, o której mowa w art. 44 ust. 3 rozporządzenia 2021/2116 w wysokości nieprzekraczającej 50 % kwoty przyznanej pomocy.

Zaliczka jest wypłacana, jeżeli beneficjent wnioskował o jej wypłatę we wniosku o przyznanie pomocy.

Zaliczka jest wypłacana beneficjentowi jednorazowo lub w transzach, w terminie, wysokości i w sposób określony w umowie o przyznaniu pomocy.

 

Zaliczka wypłacana jest przekazywana na rachunek bankowy beneficjenta albo na rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej wskazany w umowie o przyznaniu pomocy.

Rozliczenie zaliczki polega na pomniejszeniu kwoty pomocy przysługującej do wypłaty na podstawie wniosku lub wniosków o płatność o kwotę przekazanych środków albo zwrocie zaliczki przez beneficjenta, w terminach, w sposób i na warunkach określonych w umowie o przyznaniu pomocy.

Wypłata kolejnych transz zaliczki nastąpi po rozliczeniu wcześniejszych.

Zabezpieczenie zaliczki obejmuje całkowitą kwotę zaliczki wynikającą z umowy o przyznaniu pomocy i jest ustanawiane do dnia rozliczenia tej kwoty w formie weksla niezupełnego (in blanco) składanego wraz z deklaracją wekslową.

Ustanowienia zabezpieczenia należytego wykonania zobowiązań wynikających z umowy o przyznaniu pomocy jest równoznaczne z ustanowieniem zabezpieczenia zaliczki, o którym mowa w powyżej.

W przypadku przekazywania zaliczki w transzach, dodatkowe zabezpieczenie zaliczki jest ustanawiane w wysokości odpowiadającej kwocie przekazywanej w ramach danej transzy.

 

Wyprzedzające finansowanie

Środki wypłacane przez ARiMR

Wysokość wyprzedzającego finansowania nie może przekroczyć 44% przyznanej kwoty pomocy.

Wyjątkiem od zasady określonej w ust. 1 są beneficjenci będący JSFP, którzy będą mogli otrzymać wyprzedzające finansowanie w wysokości różnicy pomiędzy 75% a intensywnością pomocy ze środków EFROW. Oznacza to, że wyprzedzające finansowanie dla JSFP będzie mogło wynosić maksymalnie 20%.

Wyprzedzające finansowanie jest wypłacane, jeżeli beneficjent wnioskował o jego wypłatę we wniosku o przyznanie pomocy.

Wyprzedzające finansowanie jest przekazywane beneficjentowi jednorazowo albo w transzach, w terminie i wysokości określonych w umowie o przyznaniu pomocy.

Termin oraz kwota wypłacanego wyprzedzającego finansowania będzie zależna od liczby etapów realizacji operacji oraz wysokości pomocy w ramach poszczególnych etapów.

W przypadku operacji jednoetapowych wypłata będzie mogła nastąpić po zawarciu umowy o przyznaniu pomocy, natomiast jej rozliczenie nastąpi wraz z wnioskiem o płatność.

W przypadku operacji wieloetapowych, wypłata pierwszej transzy wyprzedzającego finansowania nastąpi po zawarciu umowy o przyznaniu pomocy i zostanie rozliczona w pierwszym wniosku o płatność pośrednią. Wypłata kolejnych transz nastąpi po rozliczeniu wcześniejszych.

Wyprzedzające finansowanie jest przekazywane na wskazany w umowie o przyznaniu pomocy rachunek bankowy beneficjenta albo na jego rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.

Rozliczenie przekazanego wyprzedzającego finansowania polega na pomniejszeniu kwoty pomocy przysługującej do wypłaty na podstawie wniosku o płatność lub wniosków o płatność o kwotę przekazanego wyprzedzającego finansowania.

Jeżeli kwota przekazanego wyprzedzającego finansowania jest wyższa niż kwota pomocy przysługująca do wypłaty na podstawie wniosku o płatność lub wniosków o płatność, rozliczenie wyprzedzającego finansowania polega na zwrocie przez beneficjenta nadpłaconego wyprzedzającego finansowania na rachunek bankowy wskazany przez SW.

Zabezpieczenie wyprzedzającego finansowania obejmuje całkowitą kwotę wyprzedzającego finansowania wynikającą z umowy o przyznaniu pomocy i jest ustanawiane do dnia rozliczenia tej kwoty w formie weksla niezupełnego (in blanco) składanego wraz z deklaracją wekslową.

Ustanowienie zabezpieczenia należytego wykonania zobowiązań wynikających z umowy o przyznaniu pomocy jest równoznaczne z ustanowieniem zabezpieczenia środków, o których mowa powyżej.

Szczegółowe warunki i tryb udzielania, rozliczania i zwrotu środków wyprzedzającego finansowania określa rozporządzenie MRiRW wydane na postawie art. 18 ustawy o finansowaniu WPR.

 

Pożyczka udzielana przez BGK

Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy o finansowaniu WPR, pożyczki będą dostępne dla JSFP, instytutów badawczych, instytutów działających w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, jednostek doradztwa rolniczego i uczelni.

Szczegółowe warunki, tryb i terminy udzielania, rozliczania oraz zwrotu tych pożyczek określa rozporządzenie Rady Ministrów wydane na podstawie art. 15 ust. 4 ustawy o finansowaniu WPR.

 

W przypadku gdy beneficjent skorzysta z pożyczki, ARiMR dokona wypłaty refundacji na podstawie złożonego wniosku o płatność oraz zaleceń płatności, na rachunek bankowy beneficjenta utworzony w BGK do obsługi pożyczki.