Nowe zasady przygotowania projektu grantowego

W obecnej perspektywie finansowej 2023 – 2027 wprowadzono nowe podejście do realizacji projektów grantowych. Wybór grantobiorców nastąpi po podpisaniu przez LGD umowy o przyznaniu pomocy na realizację projektu grantowego z Samorządem Województwa.  Realizację zadań w ramach projektu grantowego LGD powierza wybranym w ramach konkursu grantobiorcom na podstawie umów o powierzenie grantów.

Nowe wytyczne Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi umożliwiają Lokalnej Grupie Działania przeprowadzenie konsultacji lub badania zainteresowania społeczności lokalnej projektem grantowym przez złożeniem wniosku o dofinansowanie do SW. Zmiana ta pozwala na lepsze dopasowanie projektów do potrzeb mieszkańców.

Chcąc jak najefektywniej i najlepiej wdrażać Lokalną Strategię Rozwoju Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania POJEZIERZE RAZEM zachęca stowarzyszenia i inne osoby prawne do wypełnienia Fiszki grantowej. Dzięki fiszce potencjalny grantobiorca ma możliwość przedstawienia zakresu planowanego projektu, całkowitej kwoty na jego realizację oraz opisu planowanych działań.

Ważne! Złożenie fiszki grantowej nie gwarantuje organizacji otrzymania grantu. Konkurs na wybór grantobiorców zostanie ogłoszony po podpisaniu przez LGD umowy o przyznaniu pomocy na projekt grantowy  z Samorządem Województwa.

 

Zakresy wsparcia w ramach przedsięwzięć

W ramach konkursów na wybór grantobiorców ogłaszanych przez  Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania POJEZIERZE RAZEM w ramach PS WPR na lata 2023 – 2027 zaplanowano granty dla organizacji na poniższe przedsięwzięcia:

P.1.2 Rozwój infrastruktury czasu wolnego w szczególności dla ludzi młodych - granty będą ukierunkowane na tworzenie miejsc, które staną się atrakcyjne do uprawiania różnego rodzaju aktywności przez ludzi młodych (do 25 r. życia). Zadania grantowe w ramach tego przedsięwzięcia związane będą z modernizacją istniejących już obiektów lub budową nowych np. place zabaw, skateparki, stacje rowerowe. Realizacja w zakresie: poprawa dostępu do małej infrastruktury publicznej.

P.2.2 Rozwój infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej – zadania grantowe  będą dotyczyć inwestycji w infrastrukturę towarzyszącą jak punkty postojowe, miejsca odpoczynku, wiaty, toalety, kładki, punkty/wieże widokowe, oznakowanie. Nie wyklucza się zadań przyczyniających się do powstania nowych obiektów jak np. wiaty, pomosty itp. Realizacja w zakresie: poprawa dostępu do małej infrastruktury publicznej.

P.2.3 Ochrona dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego obszaru LSR – zadania grantowe  będą koncentrować się m.in. na takich  działaniach jak: przystosowanie obiektów na cele turystyczne (w tym tworzenie ekspozycji, wystaw itp. z wykorzystaniem rozwiązań cyfrowych i interaktywnych), edukacja i upowszechnianie wiedzy na temat lokalnego dziedzictwa, opracowanie/tworzenie szlaków tematycznych, ścieżek edukacyjnych, przyrodniczych, questów, gier terenowych oraz oznakowanie tegoż dziedzictwa. Działania będą służyć ochronie i popularyzacji dziedzictwa przyrodniczego. Realizacja w zakresie: ochrona dziedzictwa kulturowego lub przyrodniczego polskiej wsi.

P.3.2 Aktywna społeczność obszaru objętego LSR - W ramach przedsięwzięcia planuje się działania

doradcze/animujące/szkoleniowe dla aktywności społecznej, wyjazdy studyjne, warsztaty, konferencje, festyny, akcje społeczne. Działania będą dotyczyć także rozszerzenia funkcji świetlic wiejskich o dotychczas niedostępne formy spędzania czasu wolnego i aktywności poprzez zakup sprzętu, urządzeń, mebli umożliwiających prowadzenie działalności edukacyjnej, animacyjnej, kulturalnej w formie klubów czy przestrzeni kreatywności. Wyposażenie przestrzeni aktywności - w postaci sprzętu do prowadzenia konkretnych zajęć, meble sprzyjające spotkaniom i działaniom warsztatowym. Realizacja w zakresie: włączenie społeczne seniorów, ludzi młodych lub osób w niekorzystnej sytuacji.

 

Poziom dofinansowania

Grant jest przyznawany w formie zwrotu części kosztów kwalifikowalnych rzeczywiście poniesionych przez grantobiorcę.

Maksymalny % poziom grantu wynosi:

·         do 65% kosztów kwalifikowalnych zaplanowanych do poniesienia w ramach zadania objętego złożonym wnioskiem o powierzenie grantu, w przypadku zadań obejmujących inwestycje produkcyjne,

·          do 75% kosztów kwalifikowalnych zaplanowanych do poniesienia w ramach zadania objętego złożonym wnioskiem o powierzenie grantu przez JSFP,

·         do 100% kosztów kwalifikowanych zaplanowanych do poniesienia w ramach zadania objętego złożonym wnioskiem o powierzenie grantu, w przypadku zadań:

  - nieinwestycyjnych, realizowanych przez podmioty inne niż JSFP,

  - obejmujących inwestycje nieprodukcyjne, realizowane przez podmioty inne niż JSFP.

W przypadku zadań realizowanych przez JSFP wymagany krajowy wkład środków publicznych, w wysokości co najmniej 45% kosztów kwalifikowanych zadania, pochodzi ze środków własnych grantobiorcy w wysokości co najmniej 25% kosztów kwalifikowanych zadania oraz ze środków budżetu państwa w wysokości maksymalnie 20% kosztów kwalifikowanych zadania.

Maksymalna kwota grantu przyznawana jest w wysokości nie wyższej niż kwota określona na realizację poszczególnych zadań objętych projektem grantowym.

Suma pomocy dla jednego beneficjenta lub grantobiorcy nie może przekroczyć 500 tys. zł w okresie realizacji PS WPR.

Powyższego limitu, nie stosuje się do JSFP.

Wnioskowaną kwotę grantu należy zaokrąglić w dół do pełnych złotych.

Kwotę grantu ustala się na podstawie planowanych kosztów kwalifikowalnych zawartych w planie finansowym zadania, na którego realizację podmiot ubiegający się o powierzenie grantu złożył wniosek.

 

Warunki podmiotowe

Grant przyznaje się, jeżeli podmiot ubiegający się o powierzenie grantu co najmniej od roku poprzedzającego dzień złożenia wniosku o powierzenie grantu posiada siedzibę lub oddział, które znajdują się na obszarze wiejskim objętym LSR – w przypadku podmiotu będącego osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną.

W przypadku gdy podmiot ubiegający się o powierzenie grantu wykonuje działalność gospodarczą, grant przyznaje się jeżeli podmiot ten prowadzi mikroprzedsiębiorstwo lub małe przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów rozporządzenia 651/2014.

 

Warunki przedmiotowe

Grant przyznaje się na zadanie:

·         jeżeli LSR przewiduje udzielenie grantu w tym zakresie lub na dany szczególny rodzaj operacji, o którym mowa w wytycznej szczegółowej,

·         które zostało wybrane do finansowania ze środków danej LSR, a tym samym uzyskało pozytywny wynik wyboru grantobiorców,

·          którego realizacja nastąpi w jednym etapie w terminie do 2 lat od dnia zawarcia umowy na realizację projektu grantowego, lecz nie później niż do dnia określonego w ogłoszeniu o naborze wniosków o powierzenie grantów.

O grant może ubiegać się wyłącznie podmiot posiadający numer identyfikacyjny nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie pomocy.

W przypadku gdy zadanie objęte wnioskiem o powierzenie grantu jest inwestycją trwale związaną z nieruchomością, grant przyznaje się, jeżeli zadanie jest realizowane:

 

·         na obszarze objętym LSR,

·         na nieruchomości będącej własnością podmiotu ubiegającego się o powierzenie grantu lub do której ten podmiot posiada tytuł prawny do dysponowania na cele określone we wniosku o powierzenie grantu przez okres ubiegania się o powierzenie grantu, okres realizacji zadania oraz okres związania z celem.

W przypadku zadania, które obejmuje koszty zakupu i instalacji odnawialnych źródeł energii, grant przyznaje się, jeżeli suma planowanych do poniesienia kosztów dotyczących odnawialnych źródeł energii nie przekracza połowy wszystkich kosztów kwalifikowalnych.

Grantu nie przyznaje się na zadania obejmujące budowę lub modernizację dróg w rozumieniu art. 4 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, targowisk, sieci wodno-kanalizacyjnych, przydomowych oczyszczalni ścieków oraz zadania dotyczące świadczenia usług rolniczych.

W zakresie poprawa dostępu do małej infrastruktury publicznej pomoc przyznaje się, jeżeli:

·         operacja służy zaspokajaniu potrzeb społeczności lokalnej;

·         infrastruktura będąca efektem tej inwestycji jest ogólnodostępna i niekomercyjna lub obejmuje obiekty użyteczności publicznej;

·         koszty całkowite operacji nie przekraczają 1 mln euro.

·         wybranym do przyznania garntu jest JSFP albo organizacja pozarządowa.

W zakresie włączenia społecznego seniorów, ludzi młodych lub osób w niekorzystnej sytuacji pomoc przyznaje się, jeżeli zadanie grantowe nie jest realizowana w ramach działalności gospodarczej, do której stosuje się ustawę Prawo przedsiębiorców.

W zakresie tym pomoc na operację inwestycyjną przyznaje się podmiotom świadczącym usługi na rzecz grup osób wymagających włączenia w ramach swoich zadań statutowych albo ustawowych, w szczególności organizacjom pozarządowym lub instytucjom kultury.

 

W zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego polskiej wsi grant na zadanie, które dotyczy inwestycji w obiekt zabytkowy, przyznaje się, jeżeli podmiot ubiegający się o powierzenie grantu wykaże, iż obiekt jest objęty formą ochrony zabytków (np. jest wpisany do ewidencji zabytków, rejestru zabytków).

W zakresie ochrony dziedzictwa przyrodniczego polskiej wsi grant na inwestycje infrastrukturalne przyznaje się, jeżeli podmiot ubiegający się o powierzenie grantu wykaże, iż zadanie będzie realizowane na obszarze objętym formą ochrony przyrody lub pomnika przyrody.

Zaplanowane przez podmiot ubiegający się o powierzenie grantu, koszty realizacji zadania objętego złożonym wnioskiem spełniają warunki kwalifikowalności, o których mowa TUTAJ.

 

Zasady ogłaszania oraz przeprowadzania przez LGD konkursu na wybór grantobiorców

1. Konkurs na wybór grantobiorców ogłasza LGD.

2. LGD przyjmuje wnioski o powierzenie grantów i dokonuje wyboru grantobiorców zgodnie z procedurami zatwierdzonymi przez SW.

 

Ogłoszenie konkursu na wybór grantobiorców

Ogłoszenie konkursu na wybór grantobiorców będzie zawierać co najmniej:

1) termin, miejsce i formę składania wniosków o powierzenie grantów;

2) kwotę przyznaną LGD na realizację danego projektu grantowego;

3) zestawienie zadań w ramach projektu grantowego;

4) informacje o wysokości grantów na poszczególne zadania (zgodnie z załącznikiem „Zestawienie zadań” do umowy o przyznaniu pomocy na projekt grantowy) wraz z informacją o możliwości pomniejszenia grantu zgodnie z przysługującym dla danego grantobiorcy poziomem dofinansowania;

5) wskazanie miejsca upublicznienia:

a) warunków powierzenia grantów (w tym zakresów wsparcia, rodzajach grantobiorców adekwatnych do zakresów wsparcia, w ramach których będą realizowane zadania),

b) opisu kryteriów wyboru grantobiorców oraz zasad przyznawania punktów za spełnienie danego kryterium (np. link do strony internetowej, na której opublikowano te kryteria lub zasady),

c) wzorów dokumentów aplikacyjnych (formularza wniosku o powierzenie grantu oraz wniosku o rozliczenie grantu),

d) wzoru umowy o powierzenie grantu,

e) informacji o wymaganych dokumentach potwierdzających spełnienie kryteriów wyboru grantobiorców;

6) informację o możliwości wypłacenia grantobiorcy przez LGD części grantu na realizację zadania przed jego realizacją, jeżeli LGD przewiduje taką możliwość.

 

Zmiana treści ogłoszenia o konkursie na wybór grantobiorców oraz kryteriów wyboru grantobiorców i ustalonych w odniesieniu do danego konkursu wymogów jest dopuszczalna wyłącznie w sytuacji, w której w ramach danego konkursu nie złożono jeszcze wniosku powierzenie grantu. Zmiana ta skutkuje wydłużeniem terminu składania wniosków o powierzenie grantów o czas niezbędny do przygotowania i złożenia wniosku o powierzenie grantu.

 

Zasady wyboru grantobiorców

 

1. Wybór grantobiorców odbywa się na podstawie kryteriów wyboru grantobiorców

oraz na podstawie zatwierdzonych przez Samorząd Województwa procedur, zgodnych z obowiązującymi przepisami oraz wytycznymi.

2. Po zakończeniu naboru wniosków o powierzenie grantów LGD przystępuje do wyboru grantobiorców stosując m.in. następujące zasady:

1) ocena wniosków o powierzenie grantów, jest dokonywana pod kątem spełnienia wymagań określonych w ogłoszeniu konkursu na wybór grantobiorców, w tym zgodności z zakresem projektu grantowego, w szczególności z zadaniem, które ma być przez tego grantobiorcę realizowane;

2) wyboru grantobiorców dokonuje rada LGD;

3) przekazywana do grantobiorcy informacja o wyniku oceny, będzie zawierać

pouczenie o możliwości wniesienia odwołania do LGD wraz ze wskazaniem jego warunków i trybu.

3. Wynik wyboru grantobiorców jest upubliczniany na stronie internetowej LGD.

 

Zobowiązania w okresie związania celem

 

Umowa o powierzeniu grantu zawiera postanowienia zobowiązujące grantobiorcę do:

zapewnienia trwałości zadania, na który został udzielony grant przez:

 - nieprzenoszenie prawa własności, posiadania rzeczy nabytych w związku z realizacją zadania, niedokonywanie zmiany sposobu ich wykorzystania,

- niedokonywanie istotnych zmian wypływających na charakter zadania chyba, że LGD wyrazi na to zgodę,

- zwrotu grantu wypłaconego grantobiorcy w przypadku wykorzystania go niezgodnie z celem projektu grantowego oraz zasady odzyskiwania środków finansowych w przypadku niewywiązania się grantobiorcy z warunków umowy o powierzeniu grantu,

- poddania się kontroli przeprowadzanej przez LGD lub inne podmioty lub instytucje do tego uprawnione lub na zlecenie tych podmiotów lub instytucji,

- spełnienia przez okres realizacji projektu grantowego określonych warunków zawartych w umowie o przyznaniu pomocy na projekt grantowy,

- umożliwienia przeprowadzenia kontroli,

- prowadzenia oddzielnego systemu rachunkowości albo korzystania z odpowiedniego kodu rachunkowego,

- stosowania Księgi Wizualizacji znaku PS WPR,

- niezwłocznego informowania LGD o wszystkich faktach mających wpływ na powierzenie grantu lub wypłatę grantu oraz o faktach, które mają istotne znaczenie dla zwrotu nienależnie lub nadmiernie pobranych środków, każdej zmianie w zakresie danych objętych umową o powierzeniu grantu oraz wszystkich planowanych albo zaistniałych zdarzeniach, które mają istotne znaczenie dla realizacji podjętych zobowiązań w ramach zadania objętego umową o powierzeniu grantu,

- przechowywania całości dokumentacji związanej z realizacją zadania objętego projektem grantowym,

- udostępniania uprawnionym podmiotom informacji niezbędnych do monitorowania, sprawozdawczości i ewaluacji zadania, na które udzielany jest grant,

- utrzymania warunków, kontynuowania działań, z tytułu których przyznano mu punkty, kontynuowania zadania zgodnie z kryteriami, za które zostały przyznane punkty, jeśli dotyczy.

 

Dodatkowo w okresie związania z celem grantobiorca zobowiązuje się do utrzymania zrealizowanej inwestycji, jeśli dotyczy.

 

Zobowiązania określone w ust. 1 i 2 powinny być realizowane do dnia, w którym upłynie 5 lat od dnia wypłaty płatności końcowej na rzecz LGD w ramach realizacji projektu grantowego.