Wczoraj, we czwartek, 25 maja 2017 r. o godz.: 16:00 w sali konferencyjnej Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku przy ulicy Mickiewicza 2 odbyło się szkolenie dotyczące Programu SPOŁECZNIK, na które Przedstawicieli grup nieformalnych, jak też i organizacji pozarządowych działających na terenie Powiatu Szczecineckiego zaprosili: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz oraz Starosta Powiatu Szczecineckiego Krzysztof Lis.
Przedmiotowe szkolenie otworzył i w dalszej części jemu przewodniczył Tomasz Sobieraj Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego. Z ramienia LGD POJEZIERZE RAZEM w spotkaniu uczestniczył Dariusz Siubdzia dyrektor Biura LGD. Program SPOŁECZNIK, czyli zachodniopomorski system wspierania inicjatyw oddolnych jest to projekt dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego. Jego głównym celem jest wsparcie i ożywienie kapitału społecznego na Pomorzu Zachodnim. Program promuje ideę pomagania, współpracy między mieszkańcami, czy nawiązywania relacji i wspólnego realizowania założonych celów. W praktyce Program SPOŁECZNIK - oznacza przekazanie środków finansowych na drobne inicjatywy lokalne, których odbiorcami są lokalne społeczności czy nawet najmniejsze grupy mieszkańców. Projekt ten jest realizowany w okresie od 1 maja 2017 r. do 31 grudnia 2017 roku. W ramach SPOŁECZNIKA planuje się przyznanie minimum 500 mikrodotacji w wysokości do 3 000,00 zł każda, o łącznej wartości 1 500 000,00 zł. w ramach jednego naboru. Wsparcie przyznawane będzie z uwzględnieniem podziału województwa zachodniopomorskiego na 5 subregionów, przy czym o przynależności do danego subregionu decyduje miejsce realizacji inicjatywy oddolnej. Operatorem Programu SPOŁECZNIK jest Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
W ramach środków finansowych pochodzących z Programu SPOŁECZNIK dofinansowane mogą zostać projekty w następujących obszarach:
a) działalność na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego;
b) działania na rzecz wsparcia rozwoju i upowszechnienia wolontariatu;
c) wspieranie procesów integracyjnych sektora pozarządowego;
d) przeciwdziałanie uzależnieniom;
e) przeciwdziałanie przemocy w rodzinie;
f) profilaktyka i promocja zdrowia psychicznego;
g) działania na rzecz wspierania mniejszości narodowych i etnicznych;
h) działalność w ramach równego traktowania, w tym przeciwdziałanie dyskryminacji w różnych obszarach życia;
i) ochrona, profilaktyka i promocja zdrowia;
j) ekologia i ochrona zwierząt oraz dziedzictwa przyrodniczego, w tym edukacja ekologiczna;
k) upowszechnianie kultury fizycznej i sportu;
l) kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego;
m) działalność wspomagająca rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości;
n) wspieranie rodziny i systemu pieczy zastępczej;
o) działalność na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym;
p) działalność na rzecz osób niepełnosprawnych;
q) działalność na rzecz osób w wieku emerytalnym;
r) działalność na rzecz rodziny, macierzyństwa, rodzicielstwa, upowszechniania i ochrony praw dziecka;
s) zadania z zakresu ratownictwa wodnego i górskiego;
t) zadania realizowane przez jednostki ochotniczej straży pożarnej;
u) zadania z zakresu bezpieczeństwa publicznego i edukacji obronnej;
v) wspieranie inicjatyw o charakterze edukacyjnym obejmujących realizację programów oświatowych, konferencje, konkursy, kursy, plenery, warsztaty, wystawy, a także inne działania związane z podnoszeniem wiedzy oraz aktywnością w procesie budowania społeczeństwa obywatelskiego wśród dzieci i młodzieży, a także osób niepełnosprawnych;
w) podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej;
x) działalność na rzecz kombatantów i osób represjonowanych;
y) działalność na rzecz młodzieży.
Wnioski o mikrodotacje są dostępne na stronie internetowej Operatora Programu – Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego – www.karrsa.eu. Ocenie będzie podlegała zgodność z potrzebami lokalnej społeczności, a także wpływ projektu na zaangażowanie mieszkańców.
Tekst: Dariusz Siubdzia, LGD POJEZIERZE RAZEM w Szczecinku
Foto: Kinga Bronakowska, Starostwo Powiatowe w Szczecinku