Z nowej perspektywy unijnej na transformację energetyczną i adaptację do zmian klimatu Polska otrzyma ponad 100 mld zł. Program „Zielony Lider” pomaga samorządom i organizacjom społecznym, by tę możliwość dobrze wykorzystały. Rekrutacja trwa od 16 maja do 23 czerwca 2024 r. Udział w programie jest bezpłatny.

 

„Zielony Lider” to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowany przez Fundację Sendzimira, który wspiera lokalnych liderów i liderki w działaniach na rzecz ochrony środowiska i klimatu, a także skutecznym pozyskiwaniu funduszy na ich realizację. Program trwa 9 miesięcy. Zapraszamy osoby z samorządu lub działające społecznie w gminach do 150 tys. mieszkańców. Przyjmujemy trzyosobowe zespoły, bo wiemy, że w grupie łatwiej wprowadzać zielone zmiany we własnej instytucji i społeczności lokalnej – tłumaczy Maria Wiśnicka, koordynatorka programu.

Pierwszy etap „Zielonego Lidera” wprowadzi zespoły w tematykę zmian klimatu i ochrony środowiska w formie e-learningu. Uczestnicy opracują wstępną diagnozę problemu, z którym mierzą się w swojej gminie, w ramach jednej z trzech ścieżek tematycznych: błękitno-zielona infrastruktura na terenach zurbanizowanych, przeciwdziałanie suszy i powodzi na terenach niezurbanizowanych oraz efektywność energetyczna.

Osiemnaście najbardziej zaangażowanych zespołów zostanie zaproszonych do udziału w dalszej części programu. Podczas kolejnych siedmiu miesięcy, w trakcie warsztatów, specjalistycznego doradztwa oraz wizyt studyjnych, każdy zespół wypracuje plan działania w odpowiedzi na problem zidentyfikowany na etapie e-learningu. Dotychczas program ukończyło ponad 150 osób z 52 gmin z całej Polski.

Utrzymujemy kontakt z absolwentami, wiemy, że doceniają możliwość pracy z ekspertami i praktykami nad konkretnymi i realnymi wyzwaniami, aktywne metody pracy, wymierne rezultaty w postaci gotowych do wdrożenia rozwiązań, wzmocnienie kompetencji komunikacyjnych oraz relacje, które zbudowali z innymi uczestnikami i z których nadal korzystają – mówi Maria Wiśnicka. Rekrutacja trwa do 23 czerwca 2024 r. Najważniejsze informacje o programie oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie zielonylider.org.

Program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizuje Fundacja Sendzimira.
Kontakt: Maria Wiśnicka, mail: maria.wiśTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel: 663 202 050.

Osoby zainteresowane programem mogą dowiedzieć się o nim więcej w trakcie spotkań informacyjnych on-line 5 czerwca o godz. 19:00. Link do spotkania https://us06web.zoom.us/j/83449908501

Spotkania będą transmitowane na profilu Facebook Fundacji Sendzimira.  

Materiały dodatkowe

- absolwenci o programie (film) https://youtu.be/VT_NTR1YDjI

publikacja “Dobre praktyki zielonych liderów”

- program w liczbach (infografika) i grafiki

Fundacja Sendzimira od 2009 roku działa na rzecz zrównoważonego rozwoju w Polsce. Głównymi obszarami zainteresowania Fundacji są ochrona przyrody, zarządzanie zielenią̨ miejską, zrównoważone gospodarowanie wodami opadowymi, adaptacja do zmian klimatu, zrównoważone i efektywne energetycznie budownictwo. Wspiera samorządy w min. wdrażaniu rozwiązań opartych na przyrodzie sprzyjających retencji krajobrazowej, prowadzeniu procesów partycypacyjnych czy tworzeniu standardów zarządzania zielenią.

Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności rozpoczęła działalność programową w 2000 roku z podwójną intencją: umacniania rezultatów przemian rozpoczętych w Polsce w 1989 roku oraz dzielenia się polskim doświadczeniem w transformacji z innymi krajami Europy Środkowej i Wschodniej. Na terenie Polski swój cel Fundacja realizuje głównie poprzez programy służące wyrównywaniu szans edukacyjnych oraz poprawie jakości oświaty, a także wspieraniu aktywności obywatelskiej na poziomie lokalnym, zwłaszcza na terenach wiejskich i w małych miastach. W latach 2000-2022 Fundacja przeznaczyła na swoją działalność ponad 242 miliony dolarów.